Bugün, 20 Ağustos 2022 Cumartesi

Esra Şanlı


CİNSEL KİMLİK DEĞİŞİMLERİ


Kız olmak ya da kız gibi görünmek ile erkek olup erkek olmanın karakteristik özelliğini taşımak içten gelen dürtüler ile oluşup yetiştirilişe göre de sabitlenir yani erkeğin erkek gibi yetiştirilmesi ve kızların kız gibi yetiştirilmesi ise küçük yaştan itibaren ailenin göstermiş olduğu tutum ve davranış ile sağlanır. Cinsel kimliğini keşfeden her çocuğun yetiştirilme tarzına özenle dikkat edilmeli, çocuk üzerinde anne ve babanın eşit derecede rolünün bulunması gereklidir. Anne ya da babanın sadece biri bu sorumluluğu tamamen üstlenmesi, çocuğun üzerinde negatif etki yaratacaktır. Bu durumun örneklerini sıralayacak olursak yeterince sorumluluk bilincine ulaşamamış ve ailesinin üzerinde etkisi olmayan ya da yoğun iş temposuna kendini vermiş bir babanın yerini anne doldurmaya çalışacaktır. Babanın gösteremediği sevgiyi de abartılı olarak çocuğa göstermeye çalışıp, çocuğun üzerinde saatlerini geçirmeye başlayacaktır. Hatta bazı zamanlarda ev işleri yaparken, örgü örerken, misafirliğe giderken bile çocuğu kangurunun kesesinde taşıdığı gibi yanında taşımaya başlayacaktır. Fakat bu durum bütün çocukların üzerinde zihinsel veya duygusal geri kalmışlık, anneye bağımlılık hatta kişiliğinde birtakım bozukluk ta meydana getirebilmektedir. Bunun gibi birçok örneklerini sıralamak mümkündür.

Erkek çocuklara olan etkisinden bahsedecek olursak; bu durumun kalıcı hasarlar bırakması muhtemeldir. Çünkü devamlı olarak karşı cinsle geçirilen vakit bir müddet sonra onun gibi düşünüp, onun gibi hissetmesini sağlayacaktır. Bu başlarda empati yeteneğini geliştiriyor gibi gösterse de zamanla çocuğun hormonel seviyelerini de değiştirip erkek çocuğun kız gibi, kız çocuğun ise erkek gibi davranışlar sergilemesine sebep olacaktır ve zamanla çocuğun görüntüsünde de değişime sebebiyet verecektir. Bu durumu şöyle açıklayabiliriz. Cinsel kimliğinde arayış içinde olan çocukların seçimleri sizin davranış ve verdiğiniz eğitim sonucu şekillenecektir.

Yapılan yanlış tutum ve davranışlar, çocukta cinsel kimlik bozukluğuna sebebiyet verebilmektedir. Anne ve babanın kendi üzerine düşen rollerin tamamını üstelenmesi gerekir.3-4 yaş dönemlerinde çocuk cinsel kimliğini keşfettiği için babanın da annenin de sorumluluğu ortak paylaşıp, çocuğun cinsel kimliğine göre eğitimi sağlanmalıdır. Ebeveynin 4-6 yaş arasındaki dönemde ise çocuğun karşı cinsin giydiği kıyafetten, kullandığı oyuncağa kadar özendiği dönemi olduğunu bilmelidir. ‘’Fakat çocukta beklenmedik davranışlar gerçekleştiği anda hemen endişelenmenize gerek yok!!’’ Birkaç farklı davranış cinsel kimliğinde bozukluk olduğu anlamına gelmez. Böyle zamanlarda yapılması gerekenler; her çocuğun rol modelinin kendi ebeveyninin olacağını göz önünde bulundurup, çocuğu doğru davranış biçimlerine yöneltmek gereklidir. Tabi bu durumda baskıcı, otoriter tarzdan uzak durulması son derece önem kazanmaktadır. Cezalardan, çocuğa kötü söylemlerde bulunmaktan kaçınılmalıdır. Yapacak olduğunuz öncelik; uygun davranış ve giyim tarzına teşvik etmek, olumlu motive etmektir. Bunu yaparken de uygun giyim tarzını birlikte seçebilirsiniz ve çocuğa iltifatlarda bulunabilirsiniz. Bu çocuğun uygun giyim tarzını seçmesinde etkili olacaktır. Uygun olmayan kıyafetlerini evden kaldırabilirsiniz. Makyaj malzemelerinizi ortadan kaldırabilirsiniz.

Üstesinden gelemediğiniz durumlarda uzman kişiden yardım almanız size yardımcı olacaktır. Unutmayın ki normal davranışları ertelememek sizin yararınızadır.

 • Cumartesi 37.8 ° / 19.2 ° Açık hava
 • Pazar 37.8 ° / 18.4 ° Açık hava
 • Pazartesi 38.1 ° / 18.9 ° Açık hava

Manisa

20.08.2022

 • İMSAK 04:37
 • GÜNEŞ 06:11
 • ÖĞLE 13:13
 • İKİNDİ 16:59
 • AKŞAM 20:04
 • YATSI 21:32
 • BIST 100

  3.020%0,01
 • DOLAR

  18,1055% 0,15
 • EURO

  18,2252% -0,20
 • GRAM ALTIN

  1.016,9% -0,45
 • Ç. ALTIN

  1677,885% -0,45